TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W20-41BY
MS3475W20-41BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-41BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-41BY.pdf
Availability of MS3475W20-41BY
QUANTITY
MS3475W20-41BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-41BY
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-41BY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-41BY
Related LinksMS3475W, MS3475W20-41BY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W20-41BY Details Description
Related parts for MS3475W20-41BY
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
VHDM BP 8ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 61MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 340MA 830 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf