TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W20-41S
MS3475W20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-41S.pdf
Availability of MS3475W20-41S
QUANTITY
MS3475W20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-41S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-41S
Related LinksMS3475, MS3475W20-41S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W20-41S Details Description
Related parts for MS3475W20-41S
FIXED IND 2.2MH 57MA 45.6 OHM TH datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 3.16"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 95POS TYPE AB R/A datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf