Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC158K
RNF14FTC158K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC158K
Brief Description
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC158K.pdf
Availability of RNF14FTC158K
QUANTITY
RNF14FTC158K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC158K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC158K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC158K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC158K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC158K Details Description
Related parts for RNF14FTC158K
CAP CER 2.7UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM NPN-NO UNSHLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf