TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W20-41S
MS3475W20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-41S.pdf
Availability of MS3475W20-41S
QUANTITY
MS3475W20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-41S
Related LinksMS3475, MS3475W20-41S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W20-41S Details Description
Related parts for MS3475W20-41S
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
SENS FIBR COAXL .1-.6MM SPOT DIA datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
LED GREEN 525NM WTR CLR SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf