Amphenol Aerospace Operations MS3475W22-21SW
MS3475W22-21SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W22-21SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475W22-21SW.pdf
Availability of MS3475W22-21SW
QUANTITY
MS3475W22-21SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W22-21SW
Internal Part NumberEIS-MS3475W22-21SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W22-21SW
Related LinksMS3475W, MS3475W22-21SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W22-21SW Details Description
Related parts for MS3475W22-21SW
CONN SOCKET PGA ZIF 100POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT STARTER T5 TESTER ACCESSORY datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/16 X 1" BLK datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR DS64EV100 datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-QFN datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 166-174MHZ 64" datasheet.pdf