TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W22-55SZ
MS3475W22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W22-55SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475W22-55SZ.pdf
Availability of MS3475W22-55SZ
QUANTITY
MS3475W22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W22-55SZ
Internal Part NumberEIS-MS3475W22-55SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W22-55SZ
Related LinksMS3475W, MS3475W22-55SZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W22-55SZ Details Description
Related parts for MS3475W22-55SZ
DIODE ZENER 5.6V 1.5W SMA datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20SOIC datasheet.pdf
TRANSFRMR 100UH 13W 1.7A 12P SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MONITOR TRU TOUCH datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DUAL MULTI datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf