Amphenol Aerospace Operations MS3475W22-95BY
MS3475W22-95BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W22-95BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475W22-95BY.pdf
Availability of MS3475W22-95BY
QUANTITY
MS3475W22-95BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W22-95BY
Internal Part NumberEIS-MS3475W22-95BY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-95
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (26)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W22-95BY
Related LinksMS3475W, MS3475W22-95BY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W22-95BY Details Description
Related parts for MS3475W22-95BY
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
EXTENDED CABLE 144PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 609K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 10% 0805 datasheet.pdf