Rohm Semiconductor ESR18EZPF27R4
ESR18EZPF27R4 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF27R4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF27R4.pdf
Availability of ESR18EZPF27R4
QUANTITY
ESR18EZPF27R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF27R4
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF27R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF27R4
Related LinksESR18E, ESR18EZPF27R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF27R4 Details Description
Related parts for ESR18EZPF27R4
IC XDCP QUAD 256-TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR L6-15R WATERTITE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C, PWM Dimming 30mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 27.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf