TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W24-19S
MS3475W24-19S picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W24-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475W24-19S.pdf
Availability of MS3475W24-19S
QUANTITY
MS3475W24-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W24-19S
Internal Part NumberEIS-MS3475W24-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W24-19S
Related LinksMS3475, MS3475W24-19S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W24-19S Details Description
Related parts for MS3475W24-19S
CBS LOCK CHASSIS TH/FEM 1.047" datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf