TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W24-31PW
MS3475W24-31PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W24-31PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475W24-31PW.pdf
Availability of MS3475W24-31PW
QUANTITY
MS3475W24-31PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W24-31PW
Internal Part NumberEIS-MS3475W24-31PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W24-31PW
Related LinksMS3475W, MS3475W24-31PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W24-31PW Details Description
Related parts for MS3475W24-31PW
IC BUS XCVR 2-BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
GAS DISCHARGE TUBE THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf