TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W24-31SX-LC
MS3475W24-31SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W24-31SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT
Datasheet Download
MS3475W24-31SX-LC.pdf
Availability of MS3475W24-31SX-LC
QUANTITY
MS3475W24-31SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W24-31SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475W24-31SX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W24-31SX-LC
Related LinksMS3475W2, MS3475W24-31SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W24-31SX-LC Details Description
Related parts for MS3475W24-31SX-LC
CONN HEADER LOW-PRO 20POS 30AU datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC TRUE RMS/DC CONV LP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 565NM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 400MA 2 OHM TH datasheet.pdf