TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W24-61SX-LC
MS3475W24-61SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W24-61SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT
Datasheet Download
MS3475W24-61SX-LC.pdf
Availability of MS3475W24-61SX-LC
QUANTITY
MS3475W24-61SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W24-61SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475W24-61SX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W24-61SX-LC
Related LinksMS3475W2, MS3475W24-61SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W24-61SX-LC Details Description
Related parts for MS3475W24-61SX-LC
IC OPAMP CFA 600MHZ 8SOIC datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
GAP PAD 3500 ULM datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf