Amphenol Aerospace Operations MS3476A12-8SW
MS3476A12-8SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A12-8SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476A12-8SW.pdf
Availability of MS3476A12-8SW
QUANTITY
MS3476A12-8SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A12-8SW
Internal Part NumberEIS-MS3476A12-8SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A12-8SW
Related LinksMS3476, MS3476A12-8SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A12-8SW Details Description
Related parts for MS3476A12-8SW
IC POT W/EEPROM DUAL 50K 14-DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
DES,STR,NIB,CLO datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf