Amphenol Aerospace Operations MS3476A18-32P
MS3476A18-32P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A18-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476A18-32P.pdf
Availability of MS3476A18-32P
QUANTITY
MS3476A18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A18-32P
Internal Part NumberEIS-MS3476A18-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A18-32P
Related LinksMS3476, MS3476A18-32P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A18-32P Details Description
Related parts for MS3476A18-32P
IC REG LDO 15V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 18.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CBL TIE REL ARRW MT NAT 7.06" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 25W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf