Amphenol Aerospace Operations MS3476A22-21PX
MS3476A22-21PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A22-21PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476A22-21PX.pdf
Availability of MS3476A22-21PX
QUANTITY
MS3476A22-21PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A22-21PX
Internal Part NumberEIS-MS3476A22-21PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A22-21PX
Related LinksMS3476A, MS3476A22-21PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A22-21PX Details Description
Related parts for MS3476A22-21PX
IC ADC LP 16BIT 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS STR SHORT LA datasheet.pdf
OSCILLATOR PROG 2.5V +-20PPM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINIFIT TPA RA HDR /FLG 2POS datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf