TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-10AX
MS3476L12-10AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-10AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
MS3476L12-10AX.pdf
Availability of MS3476L12-10AX
QUANTITY
MS3476L12-10AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-10AX
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-10AX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-10AX
Related LinksMS3476L, MS3476L12-10AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-10AX Details Description
Related parts for MS3476L12-10AX
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 600 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf