TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L12-10PX-LC
MS3476L12-10PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L12-10PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
MS3476L12-10PX-LC.pdf
Availability of MS3476L12-10PX-LC
QUANTITY
MS3476L12-10PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L12-10PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L12-10PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L12-10PX-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L12-10PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L12-10PX-LC Details Description
Related parts for MS3476L12-10PX-LC
IDC CABLE - MDM14T/MC14F/MDM14T datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 20-SSOP datasheet.pdf
RES 27.0K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
2.4/5 GHZ DUAL BAND LF ANTENNA datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.4A SYNC 10MLF datasheet.pdf