ITT Cannon, LLC MS3476L14-15S
MS3476L14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L14-15S.pdf
Availability of MS3476L14-15S
QUANTITY
MS3476L14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-15S
Related LinksMS3476, MS3476L14-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-15S Details Description
Related parts for MS3476L14-15S
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CABLE 30COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC Z8 1K OTP 12MHZ RC OSC 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 10UMAX datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR QUAD 24-QSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf