ITT Cannon, LLC MS3476L14-15SY
MS3476L14-15SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-15SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476L14-15SY.pdf
Availability of MS3476L14-15SY
QUANTITY
MS3476L14-15SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-15SY
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-15SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-15SY
Related LinksMS3476L, MS3476L14-15SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476L14-15SY Details Description
Related parts for MS3476L14-15SY
LOWER-RAISE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA DO204 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS VERT T/H 30GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.610" 3MM 2LD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf