TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L14-19PY-LC
MS3476L14-19PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L14-19PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3476L14-19PY-LC.pdf
Availability of MS3476L14-19PY-LC
QUANTITY
MS3476L14-19PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L14-19PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L14-19PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L14-19PY-LC
Related LinksMS3476L1, MS3476L14-19PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L14-19PY-LC Details Description
Related parts for MS3476L14-19PY-LC
HEADER OPEN TURRETT .600 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 14' datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC JACK 75 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 1.5A DF-S datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf