TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L16-26AW
MS3476L16-26AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L16-26AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN
Datasheet Download
MS3476L16-26AW.pdf
Availability of MS3476L16-26AW
QUANTITY
MS3476L16-26AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L16-26AW
Internal Part NumberEIS-MS3476L16-26AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L16-26AW
Related LinksMS3476L, MS3476L16-26AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L16-26AW Details Description
Related parts for MS3476L16-26AW
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf