TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-30P
MS3476L18-30P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-30P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476L18-30P.pdf
Availability of MS3476L18-30P
QUANTITY
MS3476L18-30P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-30P
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-30P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-30P
Related LinksMS3476, MS3476L18-30P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-30P Details Description
Related parts for MS3476L18-30P
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf