TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L18-32SW
MS3476L18-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L18-32SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L18-32SW.pdf
Availability of MS3476L18-32SW
QUANTITY
MS3476L18-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L18-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L18-32SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L18-32SW
Related LinksMS3476L, MS3476L18-32SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L18-32SW Details Description
Related parts for MS3476L18-32SW
REG SW -15V .3A SMD datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 10A .187QC 250V datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 75PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf