TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L20-39BW
MS3476L20-39BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-39BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L20-39BW.pdf
Availability of MS3476L20-39BW
QUANTITY
MS3476L20-39BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-39BW
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-39BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-39BW
Related LinksMS3476L, MS3476L20-39BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L20-39BW Details Description
Related parts for MS3476L20-39BW
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 25A 600VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 DR RCPT 10CKT GW HF datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf