Vishay/BCcomponents SFR2500001000FR500
SFR2500001000FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001000FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001000FR500.pdf
Availability of SFR2500001000FR500
QUANTITY
SFR2500001000FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001000FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001000FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001000FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001000FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001000FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001000FR500
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.91M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0306 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X2X5" 7A CRS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 50M-S M2,5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 50V DO-214AB datasheet.pdf