TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L22-12S-LC
MS3476L22-12S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-12S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 12POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L22-12S-LC.pdf
Availability of MS3476L22-12S-LC
QUANTITY
MS3476L22-12S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-12S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-12S-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-12S-LC
Related LinksMS3476L2, MS3476L22-12S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L22-12S-LC Details Description
Related parts for MS3476L22-12S-LC
FIXED IND 3.9NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.7A SOT-363 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT PROTRUDING 5POS CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
IC MUX ANLG 8CH W/LATCH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
EMI FILTER 1.4UF C TYPE MIL datasheet.pdf