Amphenol Aerospace Operations MS3476L22-32SW
MS3476L22-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-32SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476L22-32SW.pdf
Availability of MS3476L22-32SW
QUANTITY
MS3476L22-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-32SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-32SW
Related LinksMS3476L, MS3476L22-32SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476L22-32SW Details Description
Related parts for MS3476L22-32SW
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CA 15V SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING D20 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
1000UF 63V 21X38MM 125C 8000H datasheet.pdf