Amphenol Aerospace Operations MS3476L22-32SW
MS3476L22-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-32SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476L22-32SW.pdf
Availability of MS3476L22-32SW
QUANTITY
MS3476L22-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-32SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-32SW
Related LinksMS3476L, MS3476L22-32SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476L22-32SW Details Description
Related parts for MS3476L22-32SW
ICL 7 OHM 20% 4A 15.5MM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
WEIGHT KIT W/CARRYING CASE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf