TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L22-55SX
MS3476L22-55SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L22-55SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476L22-55SX.pdf
Availability of MS3476L22-55SX
QUANTITY
MS3476L22-55SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L22-55SX
Internal Part NumberEIS-MS3476L22-55SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L22-55SX
Related LinksMS3476L, MS3476L22-55SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L22-55SX Details Description
Related parts for MS3476L22-55SX
IC XLATOR TTL-PECL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS60210 datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
DBL KEY EXCHANGE FLEXIBLE ACTR datasheet.pdf
SAC-3P-M 8MS/ 1 5-600/M 8FS FB datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf