TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-31B
MS3476L24-31B picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-31B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L24-31B.pdf
Availability of MS3476L24-31B
QUANTITY
MS3476L24-31B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-31B
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-31B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-31B
Related LinksMS3476, MS3476L24-31B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-31B Details Description
Related parts for MS3476L24-31B
DIODE ZENER 9.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 200V 70A TO-94 datasheet.pdf
CONN SOCKET 140POS .5MM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
MEMORY datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf