TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W12-10SZ
MS3476W12-10SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W12-10SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476W12-10SZ.pdf
Availability of MS3476W12-10SZ
QUANTITY
MS3476W12-10SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W12-10SZ
Internal Part NumberEIS-MS3476W12-10SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W12-10SZ
Related LinksMS3476W, MS3476W12-10SZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W12-10SZ Details Description
Related parts for MS3476W12-10SZ
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 24-QSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf