Amphenol Aerospace Operations MS3476W14-15SW
MS3476W14-15SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-15SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W14-15SW.pdf
Availability of MS3476W14-15SW
QUANTITY
MS3476W14-15SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-15SW
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-15SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-15SW
Related LinksMS3476W, MS3476W14-15SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W14-15SW Details Description
Related parts for MS3476W14-15SW
FIXED IND 18UH 3.81A 37.7 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 8VC SC74-6 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.25GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf