Amphenol Aerospace Operations MS3476W14-19PLC
MS3476W14-19PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-19PLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3476W14-19PLC.pdf
Availability of MS3476W14-19PLC
QUANTITY
MS3476W14-19PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-19PLC
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-19PLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-19PLC
Related LinksMS3476W, MS3476W14-19PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W14-19PLC Details Description
Related parts for MS3476W14-19PLC
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M6 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf