ITT Cannon, LLC MS3476W16-26SW
MS3476W16-26SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W16-26SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W16-26SW.pdf
Availability of MS3476W16-26SW
QUANTITY
MS3476W16-26SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W16-26SW
Internal Part NumberEIS-MS3476W16-26SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W16-26SW
Related LinksMS3476W, MS3476W16-26SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W16-26SW Details Description
Related parts for MS3476W16-26SW
IC COMP SNGL ULTRA-FAST 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN LOW PRO 18 POS 125X200C/L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.12A 315 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf