TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-11AW
MS3476W18-11AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-11AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN
Datasheet Download
MS3476W18-11AW.pdf
Availability of MS3476W18-11AW
QUANTITY
MS3476W18-11AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-11AW
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-11AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-11AW
Related LinksMS3476W, MS3476W18-11AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W18-11AW Details Description
Related parts for MS3476W18-11AW
RES TEMP SENS 1.8K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2112 datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 1.26M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf