TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-11SZ-LC
MS3476W18-11SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-11SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W18-11SZ-LC.pdf
Availability of MS3476W18-11SZ-LC
QUANTITY
MS3476W18-11SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-11SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-11SZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-11SZ-LC
Related LinksMS3476W1, MS3476W18-11SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W18-11SZ-LC Details Description
Related parts for MS3476W18-11SZ-LC
FIXED IND 2.2UH 18.3A 4 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A D2PAK datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL 22-18AWG .375" datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
IC POWER-DIST SWITCH 2CH 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8WDFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 9POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf