TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-30PX-LC
MS3476W18-30PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-30PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN
Datasheet Download
MS3476W18-30PX-LC.pdf
Availability of MS3476W18-30PX-LC
QUANTITY
MS3476W18-30PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-30PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-30PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-30PX-LC
Related LinksMS3476W1, MS3476W18-30PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W18-30PX-LC Details Description
Related parts for MS3476W18-30PX-LC
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 400A DO200AA datasheet.pdf
DIODE 1.5A 600V KBPM datasheet.pdf
IC THERM/RTC/CALENDAR DGTL 8SOIC datasheet.pdf
F/O C/A MPO-MPO,12F,MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XFMR 50/60HZ PCB 1% 2500:1 100A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK PRL 2CKT datasheet.pdf