TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-32AZ
MS3476W18-32AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-32AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN
Datasheet Download
MS3476W18-32AZ.pdf
Availability of MS3476W18-32AZ
QUANTITY
MS3476W18-32AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-32AZ
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-32AZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-32AZ
Related LinksMS3476W, MS3476W18-32AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W18-32AZ Details Description
Related parts for MS3476W18-32AZ
RES SMD 178K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf