ITT Cannon, LLC MS3476W20-39S
MS3476W20-39S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-39S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W20-39S.pdf
Availability of MS3476W20-39S
QUANTITY
MS3476W20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-39S
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-39S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-39S
Related LinksMS3476, MS3476W20-39S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W20-39S Details Description
Related parts for MS3476W20-39S
LENS FOR 17845LG LAMP 3.55MM DIA datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 96POS R/A datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 1.7GHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 20AWG 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf