TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W20-41BY
MS3476W20-41BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-41BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W20-41BY.pdf
Availability of MS3476W20-41BY
QUANTITY
MS3476W20-41BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-41BY
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-41BY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-41BY
Related LinksMS3476W, MS3476W20-41BY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W20-41BY Details Description
Related parts for MS3476W20-41BY
CAD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC CLK MULT INTERNAL LCO 10MSOP datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIOPRO SI4431 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
153 METER COPPER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
PILOT BAR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C P 3" WHT FLOAT datasheet.pdf