Amphenol Aerospace Operations MS3476W20-41PLC
MS3476W20-41PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-41PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3476W20-41PLC.pdf
Availability of MS3476W20-41PLC
QUANTITY
MS3476W20-41PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-41PLC
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-41PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-41PLC
Related LinksMS3476W, MS3476W20-41PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W20-41PLC Details Description
Related parts for MS3476W20-41PLC
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 7A SOT223 datasheet.pdf
BATTRAX SLIC PROTEC 90A DO-214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf