Amphenol Aerospace Operations MS3476W22-32SZ
MS3476W22-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476W22-32SZ.pdf
Availability of MS3476W22-32SZ
QUANTITY
MS3476W22-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-32SZ
Related LinksMS3476W, MS3476W22-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W22-32SZ Details Description
Related parts for MS3476W22-32SZ
SENSOR OPTO REFL 4M CONN MOD datasheet.pdf
LED RED-ORANGE 700MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf