TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W22-55S-LC
MS3476W22-55S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-55S-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W22-55S-LC.pdf
Availability of MS3476W22-55S-LC
QUANTITY
MS3476W22-55S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-55S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-55S-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-55S-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W22-55S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W22-55S-LC Details Description
Related parts for MS3476W22-55S-LC
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC DO-215AA datasheet.pdf
IGBT 600V 40A TO247AD datasheet.pdf