ITT Cannon, LLC MS3476W24-19AX
MS3476W24-19AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-19AX
Brief Description
CONN HSNG PLUG 19POS STRAIGHT
Datasheet Download
MS3476W24-19AX.pdf
Availability of MS3476W24-19AX
QUANTITY
MS3476W24-19AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-19AX
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-19AX
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-19AX
Related LinksMS3476W, MS3476W24-19AX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W24-19AX Details Description
Related parts for MS3476W24-19AX
FUSE PTC 0.10A 30V RESET SMD T/R datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES 51 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf