TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W24-61PZ-LC
MS3476W24-61PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-61PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN
Datasheet Download
MS3476W24-61PZ-LC.pdf
Availability of MS3476W24-61PZ-LC
QUANTITY
MS3476W24-61PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-61PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-61PZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-61PZ-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W24-61PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W24-61PZ-LC Details Description
Related parts for MS3476W24-61PZ-LC
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP NONINV 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
DC-DC CONVERTR 12VDC 350W 29.2A datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 100MA SOT23-6 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf