Amphenol Aerospace Operations MS3476W8-33SW
MS3476W8-33SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W8-33SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476W8-33SW.pdf
Availability of MS3476W8-33SW
QUANTITY
MS3476W8-33SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W8-33SW
Internal Part NumberEIS-MS3476W8-33SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W8-33SW
Related LinksMS3476, MS3476W8-33SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W8-33SW Details Description
Related parts for MS3476W8-33SW
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
IC DAC DUAL NV TEMP CNTRL 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZE24 PG29 datasheet.pdf
LAMP COVER FOR LIMIT SW datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf