| Internal Part Number | EIS-MS4X500X15-LS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | Pan-Steel® | |
| Packaging | 50 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Strapping | |
| Bundle Diameter | 4.00" (101.60mm) | |
| Length | 1.35' (411.48mm) | |
| Width | 0.500" (12.70mm) | |