ICCNEXERGY MSA150018A
MSA150018A picture photo
Mfg. Part Number
MSA150018A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 150W
Datasheet Download
MSA150018A.pdf
Availability of MSA150018A
QUANTITY
MSA150018A Order Process
Ship out your order
Specifications of MSA150018A
Internal Part NumberEIS-MSA150018A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMSA150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts)150W (180W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 30.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max150W (180W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSA150018A
Related LinksMSA15, MSA150018A Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
MSA150018A Details Description
Related parts for MSA150018A
IC DUAL 12B CMOS MULT D/A 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V CH 1206 datasheet.pdf