NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC7112VM1000
MSC7112VM1000 picture photo
Mfg. Part Number
MSC7112VM1000
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA
Datasheet Download
MSC7112VM1000.pdf
Availability of MSC7112VM1000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC7112VM1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC7112VM1000
Internal Part NumberEIS-MSC7112VM1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, I²C, UART
Clock Rate266MHz
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM208kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.20V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case400-LFBGA
Supplier Device Package400-MAPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC7112VM1000
MSC7112VM1000 Details Description
Related parts for MSC7112VM1000
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 20 POS datasheet.pdf
SOCKET TERM 2/4CH FOR HJ4 RELAYS datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 1.6V SC-82AB datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-200M BLACK datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
TOOL POLISHING PUCK FOR F/O datasheet.pdf
FIBER DIST UNIT 12PORT WALL MOUN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf