NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8144TVT1000A
MSC8144TVT1000A picture photo
Mfg. Part Number
MSC8144TVT1000A
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP QUAD 1GHZ 783FCPBGA
Datasheet Download
MSC8144TVT1000A.pdf
Availability of MSC8144TVT1000A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC8144TVT1000A Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8144TVT1000A
Internal Part NumberEIS-MSC8144TVT1000A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeSC3400 Core
InterfaceEthernet, I²C, SPI, TDM, UART, UTOPIA
Clock Rate1GHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM10.5MB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case783-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8144TVT1000A
MSC8144TVT1000A Details Description
Related parts for MSC8144TVT1000A
FUSE AUTO 1A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD VOLTAGE REG datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C 32K EEPR 8TSSO datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR LP 12WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf